Ataşehir

ANA KUCAĞINDAN İLKOKULA (Bebek Bakımı-Oyun Grubu-Yuva Programları)

46 yıllık bir geçmişe sahip Azra Çocuk Yuvaları’nın Ataşehir Şubesi 2006 yılında açıldı. Azra Çocuk Yuvaları olarak temel hedefimiz çocuklarımıza mutlu, keyifli bir okul yaşantısı sunmak ve en çağdaş yöntemleri kullanarak onların bilişsel, fiziksel, sosyal ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Çocuklarımıza kendilerini özgürce ifade edebildikleri, temiz bir ortamda oyun oynayabildikleri, arkadaşlık kurabildikleri, farklı uyaranlarla tüm alanlarda gelişimlerinin desteklendiği çok yönlü bir eğitim ortamı sunuyoruz. Uzman psikologlar ve deneyimli öğretmenler tarafından desteklenen eğitim programlarımız ve tam kapasiteli jimnastik salonu ile ağırlıklı verilen spor derslerimiz ile çocuklarımızın potansiyellerini en yüksek noktaya taşımayı hedefliyoruz. Ataşehir Şubesinde, 0-6 yaş arasındaki çocuklar gelişim düzeyleri de göz önüne alınarak takvim yaşlarına göre gruplanarak sınıflara yerleştirilmiştir; her grup da, o grubun gelişim düzeyine uygun olarak hazırlanan eğitim programları uygulanmaktadır. 0-1 yaş arası bebekler için özel bakım hizmeti verilmektedir. Eğitim programlarımız çocukların yaş ve gelişim düzeylerine uygun olarak onların bedensel, psiko-motor, bilişsel, dil, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyecek şekilde hazırlanmıştır. Programlar oluşturulurken, çocukların karar verme becerilerini geliştirmek için özgür seçimlerine önem verilmekte ve eğitim ortamı kendilerini rahatça ifade edebilecekleri şekilde düzenlenmektedir. Onlara özgün ürünler oluşturmaları için gerekli uyarıcılarla donanmış bir çevre sunulmakta, böylece başladıkları işleri sonuçlandırmaları sağlanmaktadır. Programlarımız her yaş grubuna uygun olarak ayrı olarak hazırlanmaktadır.

Özel Azra Çocuk Yuvasında 2019- 2014 yılları arası doğumlu çocuklar gelişim düzeyleri de göz önüne alınarak takvim yaşlarına göre gruplanarak sınıflara yerleştirilmiştir; her grup da, o grubun gelişim düzeyine uygun olarak hazırlanan eğitim programları uygulanmaktadır. 0-1 yaş arası bebekler için özel bakım uygulanmaktadır.

EĞİTİM
Eğitim programlarımız çocukların yaş ve gelişim düzeylerine uygun olarak onların bedensel, psiko-motor, bilişsel, dil, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyecek şekilde hazırlanmıştır. Programlar oluşturulurken, çocukların karar verme becerilerini geliştirmek için özgür seçimlerine önem verilmekte ve eğitim ortamı kendilerini rahatça ifade edebilecekleri şekilde düzenlenmektedir. Onlara özgün ürünler oluşturmaları için gerekli uyarıcılarla donanmış bir çevre sunulmakta, böylece başladıkları işleri sonuçlandırmaları sağlanmaktadır. Programlarımız her yaş grubuna uygun olarak ayrı
olarak hazırlanmaktadır.

Oyun Grupları: 0-2 yaş arası çocukların tamamen oyun ortamında oyun becerilerini geliştirmek ve grupla birlikte hareket etmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan gruplardır. Okulun fizik ortamına ve grup ortamına alışmayla yarım gün eğitime de hazırlık sağlanır.

2018 Doğumlular: Öncelikli hedeflerimiz, çocukların temel bakımlarının sağlıklı bir biçimde sağlanmasının yanında grupla işbirliği yapabilme ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesidir. Bunun yanında dil, öz bakım ve fizik gelişimlerini destekleyici programlar uygulanır.

2017 Doğumlular: Bu grupta öncelikli hedeflerimiz, çocukların grupla adaptasyonlarının sağlanması ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesinin yanında öz bakım becerilerinin geliştirilmesi, dil gelişimlerinin hızlandırılması ve motor becerilerinin desteklenmesidir.

2016 Doğumlular: Bu yaş grubunun eğitim programlarında, temel kavram bilgilerinin yerleşmesi, öz bakım becerilerinin desteklenerek geliştirilmesi ve grup alışkanlıklarının yerleşmesi temel hedeflerdir.Her üç grupta da, tamamen oyun çerçevesinde görsel uyaranlar ve dramatizasyon çalışmaları destekli eğitim programları planlanmıştır.

2015 Doğumlular: Bu yaş grubunun eğitim programlarında, Oyun + eğitim yaklaşımı ile koordinasyon gelişimi, mental gelişim ve kişilik gelişimi ağırlıklı program almaktadırlar. Bu yaş grubunda çocukların oyun gereksinimleri göz ardı edilmeden masa başı çalışmalar, çizgi çalışmaları, kavram eğitim programı ve dikkat oyunları ağırlık kazanmaktadır.

2014 Doğumlular: Bu grubunda doğum ayları ve veli isteğine bağlı olarak ilkokula hazırlık programlarını da içeren aşamalı eğitim programları uygulanmaktadır. Çizim gücü, ses tanıma, matematik, dikkat, hafıza, bellek gelişimleri açısından ilkokula hazır hale gelmeleri amaçlanmaktadır. Çocukların ilkokula duygusal olarak hazırlanması da programın önemli bir parçasıdır.

Her iki grupta da okuma yazmaya hazırlık, matematik ve bilimsel düşünmeyi geliştirecek fen becerilerine de programımızda yer verilmektedir. Okuma yazmaya hazırlık çalışmaları, okuma yazma öğretimini hedeflemeyip, okuma yazmaya hazırlayıcı etkinlikleri kapsamaktadır. Bu çalışmalar çerçevesinde çocuklar, kavram gelişimleri ve belli konular arasında neden sonuç ilişkileri kurmak yönünde desteklenmektedir. Çocukların çevrelerinde olup bitenleri deneme- yanılma yoluyla anlamalarına fırsat verecek, onların gözlem ve araştırma isteklerini ortaya koymalarını sağlayacak fen becerileri ile bilimsel düşünmenin temelleri atılmaktadır. Aşamalı olarak verilen kavram eğitim programımız oyun ve görsel etkinlik ağırlıklı bir programdır. Programa bağlı olarak ölçme amaçlı olarak
yapılan testler kavram dosyalarıyla size gönderilmektedir. Lütfen testlerdeki ev aktiviteleri bölümünü çocuğunuzla birlikte uygulayınız.

Eğitim programlarımızın ana başlıkları her ayın başında sizlere gönderilecektir. İşlenilen konulara yönelik çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz aktivitelerle ilgili önerilerimizi, programlarda aile katımı bölümünde ileteceğiz. Günlük yaşamınızda uygulayabileceğiniz bu aktiviteler ile temel bilgi ve kavramları somutlaştırarak pekiştirirken, çocuğunuzla hoş bir paylaşımda bulunabileceksiniz.
Bu yıl atölye çalışmalarının sistemli hale getirilip yaygınlaştırılması, yapılandırılmamış oyun ve etkinliklerin arttırılması, açık havada daha fazla zaman geçirilmesi, çocukların gözlem, inceleme, araştırma yapmaları için uygun ortam ve fırsat tanınmasını hedefliyoruz.

Çocuklarımızın sosyal gelişimlerine katkıda bulunarak, okula geliş isteklerini arttırabilmek için bir yıl boyunca devam edecek belirli günlerimiz bulunmaktadır:
Pazartesi: Spor günü ( Spor kıyafet ile okula gelebilir)
Salı: Kitap günü ( Yanında bir kitabını getirebilir. Getirdiği kitabın üzerine adının yazılması rica olunur.)
Çarşamba: Kukla ve tiyatro günü ( Evde bir kuklası varsa yanında getirebilir )
Perşembe: Oyuncak günü ( Arkadaşlarıyla paylaşmak üzere yanında bir oyuncağını getirebilir.)
Cuma : Parti günü

DOĞUM GÜNÜ PARTİLERİ:
Eğer çocuğunuzun doğum gününü okulda arkadaşlarıyla beraber kutlamasını istiyorsanız bizden randevu ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Lütfen bir hafta öncesinden bizi bilgilendirin.

SEVGİLER

Sevgili Velilerimiz,
Okulumuz Temmuz-Ağustos aylarında ‘’Yaz Okulu Programı’’ çerçevesinde devam etmektedir.
Bildiğiniz üzere okulumuz resmi tatiller dışında 12 ay boyunca açıktır ve yaz aylarında da
okulumuzdaki çalışmalarımız ve etkinliklerimiz tüm yaş grupları için devam edecektir.
Yaz dönemi programımız, aşağıda alt başlıklarıyla belirtildiği gibi olacaktır. Programımız, yaş
grupları arasındaki seviye farklılıkları göz önüne alınarak uygulanacaktır.
SPOR PROGRAMI (Tüm Programlar 10 kişilik grup oluştuğunda verilecektir.)
.Yüzme
.4-5-6 yaş : Temmuz-Ağustos ayı’nda haftada iki gün (Yüzme programı 1-26
temmuz tarihleri arasında yapılacak. Programa katılan çocukların yüzme günleri bone-
terlik-havuz gözlüğü-havlu ile aşı kartının fotokopisini göndermesi gerekmektedir.)

.Nefes Terapi
.Tüm yaşlar : Ağustos ayı’nda haftada bir gün (Bu Program ücretli olup gün ve
saat bilgisi iletilecektir.)

NEFES TERAPİ İÇİN İSTEYEN VELİLERİMİZ ÜCRET VE GÜN BİLGİSİ İÇİN OKULUMUZDAN
BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.
Yaratıcı Drama

5-6 yaş : Temmuz-Ağustos ayı’nda haftada bir gün (Bu Program ücretsizdir.)

Satranç
5-6 yaş : Temmuz-Ağustos ayı’nda haftada bir gün (Bu Program ücretsizdir.)

ATÖLYE ÇALIŞMALARI
1) ÇEVRE ATÖLYESİ
A-Bahçecilik Atölyesi: Bitki dikimi-Bakımı-Sulama-Aşılama-Hayvan Bakımı-Hayvan Besleme
B-Doğa Atölyesi: Doğayı tanıma ve bağ kurma-Doğa Yürüyüşleri-Doğal Bitkileri Otları Tanıma-
Meyve toplama-Çiftlik ve Sera ziyaretleri-Pankart ve video hazırlama
2)MUTFAK ATÖLYESİ
Kesme-Doğrama-Depolama-Saklama-Servis-Pişirme-İçecek Hazırlama
3)BİLİM ATÖLYESİ
Gözlem-İnceleme-Deney-Temel Bilimsel Kavramlarla Tanışma
4)MATEMATİK ATÖLYESİ
Doğada matematik
5)MÜZİK VE HAREKET ATÖLYESİ
– Yaratıcı Drama- Hikaye ve Masal Anlatıcılığı
-Orff dansları ve ritim çalışmaları
-Jimnastik ve Temel Hareketler
-Sokak Oyunları
-Ront Eğitimi
-Fiziksel Gelişim Programı
-Temel motor gelişimini destekleyici çeşitli spor aktiviteleri
6) SANAT ATÖLYESİ
-Boyama – Yoğurma- Artık Materyalleri Değerlendirme-Proje Çalışmaları
7) YARATICILIK ATÖLYESİ
-Elişi (Dikiş, örgü, dokuma)
-İnşaa-Marangozluk-Tamirat Çalışmaları
-Yaratıcılığı Geliştirme Etkinlikleri :(resim-çizgi-öykü tamamlama- Var olan öyküye başlık bulma
-Verilen isimden yola çıkarak öykü anlatma-Öykülerin sonunu geliştirme-Olaylar hakkında tahminde
bulundurma-Hayali oyunlar-Scamper-Farklı düşünme etkinlikleri-Hayal gücünü geliştirme-Problem
çözme etkinlikleri)
-BAHÇE – OYUN VE RAHATLAMA ETKİNLİKLERİ
-YARIŞMALAR
-PARTİLER
-GEZİLER (Müze Gezileri-At Binme ve Piknik-Doğa Gezileri)

Fotoğraf Galerisi